חדשות ועדכונים

כל החדשות ›

שאלות לרבקה מיכאלי

השאלות נשאלו במסגרת ביקורה של רבקה בפורום נוסטלגיה, נענע (27/8/2002)

אב"פ: אם יש מישהי שאני מאוד מעריך את פועלה (כשמדובר בתרבות בארץ) רבקה מיכאלי היא הראשונה שעולה לי לראש, מגיל צעיר מאוד. לכן אני מבקש לשאול אותה שאלותיים, בתקווה שתענה לי עליהן.

אשמח אם תגלי לנו איך החלה השותפות בינך לבין יוסי בנאי, שכזכור עשיתם כמה מערכונים מוצלחים מאוד יחד וכן אם אני לא טועה שרתם כמה שירים ביחד. חבל רק שעד כמה שידוע לי אין תיעוד לזה שניתן למצוא אותו למכירה.

עדיין בעניין של תיעוד, (אולי) לא הרבה יודעים אבל זו את שבזכותה ישנה הקלטה בה ניתן לשמוע את מאיר אריאל ז"ל שר את "ירושלים של ברזל". אני אשמח אם לטובת מעריציו שאני נמנה ביניהם) תוכלי לספר לנו על האירוע המרגש הזה. ואם יורשה לי לסיים בצורה) קצת אישית: רבקה, אני מודה לך מראש ומאחל שנזכה לעוד הרבה שנים טובות ומבדרות איתך !!!

רבקה מיכאלי: ממשפחת בנאי הכרתי ראשית כל את יצחק, אבא של אביתר, מאיר, אורנה ואפרת (שבחרה לא להיות מוכרת). אחר כך את גברי (ואיתו אפילו שרתי שירי אסירים, שירי רחוב-כגון 'יש כוח יש עבודה' במועדון בכחוס בירושלים ועומר כאיים ביפו). יוסי הגיע להופעה של חמישית בנות במועדון התיאטרון בחיפה. אני הייתי אחת מהן. הוא היה אז כוכב ענק ואמר שפעם אני אופיע איתו. כשהוא אמר את זה אני הסתובבתי אחורה כדי לראות אם הוא מדבר אם מישהו אחר. ובאמת, תוך שנתיים זה קרה. תיאטרון העונות שיוסי היה ממקימיו ביקש להזין את התקציב הדל באמצעות תוכנית בידור ויוסי בחר בי להיות שותפה שלו. בהופעה הראשונה אי אפשר היה להבין מה שאני מדברת ויוסי צעק 'מה' כדי שאני ארים את הקול. אני נעלבתי ובכיתי. הורדתי את האיפור וירדתי מהבמה. הודעתי שאני אפצה את התיאטרון בכל ההפסדים שיגרמו לו. יוסי שתק, ניסים אלוני ז"ל צחק והמפיק העיף לי סטירה מאז אני במערכה השניה.

את מאיר אריאל ז"ל הקלטתי על הר הצופים. נסענו לשם להופיע לגדוד של מוטה גור ז"ל והנה עלה על הבימה צנחן מתולתל ושר מילים אחרות לירושלים של זהב. ירושלים של ברזל. ביקשתי ממנו להישאר ולתת לי להקליט בטייפ סוני שהבאתי איתי את השיר. נחמה הנדל עזרה לו בליווי בגיטרה. אני הבאתי את הסוני כי כשהייתי יוצאת להופעות בלילות הייתי מקליטה דרישות שלום של החיילים ומשדרת אותם למחרת. לצערי, אני לא יודעת למי יש הקלטה של השיר. לי אין אותה.

- ניתן למצוא את שירי התקליטון באוסף של מאיר אריאל שיצא ב"מדיה דירקט וכן באוסף "ירושלים של זהב / ירושלים של ברזל - שירי מלחמת ששת הימים".